środa, 27 marca 2013

Wada wzroku "MINUS" czyli co to jest KRÓTKOWZROCZNOŚĆ




Świat widziany okiem krótkowidza



KRÓTKOWZROCZNOŚĆ (Myopia)
To wada wzroku, polegająca na upośledzeniu ogniskowania przed siatkówką równoległych promieni światła. Ocenia się, że wada ta występuje u 10-25% populacji ludzkiej. Wraz z postępem cywilizacji, szczególnie u dzieci i młodzieży, krótkowzroczność ma tendencje wzrostowe. Jedną z przyczyn tej wady układu optycznego może być zbyt długa oś gałki ocznej (rozwijającej się szczególnie w wieku 12-18 lat), powodując rozciągnięcie naczyniówki i siatkówki. Krótkowzroczność może pogłębiać się z każdym kolejnym rokiem. Inną przyczyną krótkowzroczności może być zbyt silne załamanie światła w obrębie soczewki, nieproporcjonalne do długości gałki ocznej. Ten rodzaj krótkowzroczności szczególnie mocno może się rozwijać w okresie dojrzewania płciowego. Na wielkość gałki ocznej oraz refrakcję oka mają wpływ przede wszystkim czynniki genetyczne, środowiskowe (np. ilość godzin pracy wzrokowej z bliska) oraz czynniki etniczne.

Krótkowzroczność pojawia się zwykle w okresie nauki szkolnej, kiedy to po raz pierwszy oko systematycznie pracuje na bliskie odległości. W dodatku często dzieje się to przy nieprawidłowym oświetleniu. U jednych wada zaczyna się już na początku edukacji szkolnej, czyli w wieku 6-8 lat, u innych nieco później, w wieku 12-15 lat. Sądzi się że krótkowzroczność jest spowodowana przez nadmierną akomodację, co powoduje zwiększenie krzywizny soczewki i silniejsze załamywanie promieni świetlnych. Coraz częściej zatem występowanie krótkowzroczności u dzieci łączone jest z intensywną pracą wzrokową w związku z długim wpatrywaniem się w ekran monitora komputerowego, telewizora, czy też długie czytanie.





Jakie okulary?  Słabsze niż moja wada wzroku?


Okuliści przepisują krótkowidzom okulary, które nie w pełni korygują wadę wzroku, tzn. są słabsze niż faktyczna wada. Dzięki temu, promienie odbite od dalekich obiektów, ogniskują się tuż przed, a nie dokładnie na siatkówce. Ta praktyka miałaby zmniejszyć ryzyko wydłużania gałki ocznej. 

Ku zaskoczeniu wszystkich, powszechnie stosowana metoda niepełnej korekcji wady wzroku u krótkowidzów może pogarszać wzrok, a nawet zwiększa ryzyko ślepoty - o najnowszych wynikach badaczy brytyjskich donosi tygodnik "New Scientist". 
Naukowcy z Polytechnik University w Cambridge w Anglii razem z zespołem z Narodowego Uniwersytetu Malezji w Kuala Lumpur prowadzili badania w grupie 94 malezyjskich dzieci z krótkowzrocznością. Połowie grupy badacze zapisywali okulary słabsze, a drugiej połowie okulary o mocy identycznej jak wada wzroku.
Co 6 miesięcy mierzyli długość osi gałki ocznej małych pacjentów z wykorzystaniem ultradźwięków. Spodziewali się, że potwierdzą się korzyści stosowania niepełnej korekcji. 
Okazało się jednak, że oś gałki wydłużała się szybciej u dzieci z niepełną korekcją. Zaobserwowano też, że u dzieci z tej grupy wada wzroku postępowała szybciej. Po dokonaniu tego zaskakującego odkrycia naukowcy natychmiast przerwali swoje doświadczenie.
Jak tłumaczy O'Leary, oko 'nie wie', czy ogniskowa jest przed czy za siatkówką, ale gdy obraz jest rozmyty, gałka oczna po prostu się wydłuża. Oznacza to, że lepiej jest prawidłowo korygować wadę wzroku, niż stosować zbyt słabą korekcję. Jednak nienoszenie okularów może być dużo gorsze niż noszenie okularów za słabych. 
Badacz sądzi, że niepełna korekcja wady wzroku jest niekorzystna również dla dorosłych, choć postępy wady mogą być mniej widoczne. Jak podkreśla, z najnowszych wyników można wnioskować, że wiele pokoleń ludzi na całym świecie może mieć słabszy wzrok w związku z popularnością metody niepełnej korekcji.



(dane pochodzą z artykułu  portalu medycznego zdrowie.med.pl
 oryginalny tekst New Scientist )



Jak radzić sobie z narastaniem krótkowzroczności?

Najnowocześniejszym sposobem spowolnienia narastania wady jest kontrola krótkowzroczności.  Metodą tą jest ortokorekcja czyli zakładanie soczewek twardych na noc co umożliwia dobre widzenia w ciągu dnia. Powoduje ona, że promienie boczne wpadające do oka ponownie ogniskują się na siatkówce i tym samym stabilizuje wadę wzroku. Można ją stosować u krótkowidzów z wadą wzroku do -4,5 (dioptrii) oraz osób z astygmatyzmem do maksymalnie -1,5 (dioptrii). Nie jest to metoda nowa, ponieważ w USA i w Europie zachodniej jest stosowana od wielu lat. Wada wzroku korygowana jest przy pomocy najnowszej generacji sztywnych, gazoprzepuszczalnych ortosoczewek stosowanych tylko w nocy.



Profilaktyka

Musimy uważać aby nie przeciążać oczu. Odrywajmy co pewien czas wzrok od zeszytu, książki czy komputera i spójrzmy w dal. Praca wzroku na bliskie odległości, u dziecka, nie powinna przekraczać 30 min. Ważna jest też prawidłowa pozycja ciała oraz odległość oczu od zeszytu, książki (powinna ona wynosić 35-40 cm). Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Nie bez znaczenia jest także kreowanie zdrowego tryby życia - dużo ruchu, lekkostrawna dieta, bogata w witaminy i  mikroelementy.





A to jest taki test na sam koniec. Jesteś Krótkowidzem? Czy Dalekowidzem?



2 komentarze:

  1. Krótkowzroczni zobaczą Monroe? Ja jestem krótkowidzem i jakoś widzę tylko Eisteina! Monroe widzę z daleka, kompletnie zamazaną. Genialny test. -100 na 10 -_-

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę Alberta, a tak bardzo chciałbym ujrzeć Merlin ;D

    OdpowiedzUsuń