wtorek, 16 kwietnia 2013

WZROK a filmy 3D - czy szkodzą oczom?

Efekty, jakie oferują filmy "Avatar", "Hugo" czy inne nowości z Hollywood, mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak się okazuje, nie tylko z powodu wrażeń estetycznych. Jak dowodzą najnowsze badania amerykańskich naukowców, wielu młodych widzów doświadcza zaburzeń pola widzenia, bólu gałki ocznej, nudności oraz innych dolegliwości podczas seansów 3D.



Hollywood produkuje coraz więcej filmów w formacie 3D, aby umożliwić postrzeganie głębi ruchomych obrazów. Podstawową techniką, pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi, jest przedstawienie dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku widza. Przeprowadzone badania pozwoliły dokładnie zbadać wpływ filmów 3D na wzrok widza. Wyniki prac naukowców pokazują, że to zwłaszcza młodzi widzowie, jak również ci, siedzący podczas seansu bardzo blisko ekranu, są najbardziej narażeni na przykre dolegliwości, takie jak zaburzenia ostrości wzroku czy nudności.

Badanie przeprowadzono na grupie 203 osób, zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych widzów, którym wyświetlono film. Część oglądała wersję 2D, reszta 3D. Badanych wypytano o o wystąpienie problemów ze wzrokiem podczas oglądania filmu oraz o wrażeniach odczuwalnego wpływu filmu na ich wzrok zarówno podczas seansu, jak również po jego zakończeniu.

Wyniki eksperymentu przedstawiały się następująco: u 12% oglądających film w formacie 2D zanotowano zwiększenie poczucia dyskomfortu, podczas gdy u grupy oglądającej film  w formacie 3D odsetek ten stanowił 20%. Widzowie filmu 3D częściej zgłaszali ból gałki ocznej, nudności, wrażenie ciągnięcia w oku, podwójne widzenie, zawroty głowy oraz dezorientacja. Naukowcy zauważyli, że młodzi widzowie ( w wieku od 24 do 34 lat) mocniej odczuwają też tzw.zanurzenie się w filmie 3D. Badanie wykazało, że byli oni bardziej narażeni na wyżej wymienione dolegliwości niż osoby starsze. Naukowcy podejrzewają, iż starsi widzowie odczuwają mniejszy dyskomfort podczas seansu 3D, ponieważ są mniej wrażliwi na stymulację wzrokową (osoby starsze mają osłabiony wzrok wynikający ze starzenia się soczewki ocznej).

Iluzję obrazu w formacie 3D uzyskuje się przez fakt, że lewe i prawe oko widzą dany obiekt pod różnymi kątami. Dopiero mózg łączy oba te obrazy w całość, tworząc wizualizację przestrzenną. Nasz wzrok musi w związku z tym skupiać się zarówno na pierwszym planie, jak i głębi jednocześnie. Ten stan rzeczy odpowiada za dolegliwości związane z gałką oczną, głównie z mięśniami gałki ocznej.
Najpoważniejsze problemy, odnotowane przez badaczy, dotyczą bólu głowy oraz nudności. Symptomy te u niektórych osób nasiliły się w ciągu 15 min po zakończeniu seansu, nie trwały jednak dłużej, niż do następnego dnia. Jak bowiem wykazały prace badawcze, wszelkie symptomy , jakie mogą wystąpić u osób oglądających film 3D, są krótkotrwałe i związane bezpośrednio z zaburzeniami wzroku, a także chorobą lokomocyjną.
Naukowcy radzą, w jaki sposób uniknąć problemów związanych z oglądaniem filmów w formacie 3D: -Można zapobiec wspomnianym symptomom poprzez zmianę miejsca, z którego obserwujemy obraz, i tym samym kąta widzenia obrazu. Pomóc może również dostosowanie oświetlenia panującego w pomieszczeniu, w którym oglądany jest film. Warto pamiętać że siadając bliżej ekranu będziemy odbierać film jako bardziej realistyczny, ale jednocześnie będziemy bardziej narażeni na odczuwanie problemów wzrokowych. 

Oglądanie filmu w formacie 3D jest dla wzroku wyzwaniem, ponieważ oko podczas seansu musi dostosowywać się do różnych odległości obrazu na ekranie oraz wrażenia głębi, jakie tworzy format 3D. Zauważono że problemy ze wzrokiem podczas seansu 3D w kinie są mniej prawdopodobne , niż podczas podobnego seansu w domu. Warunki techniczne panujące w kinach są bardziej odpowiednie dla naszego narządu wzroku. 

Jak zauważa badacz, filmy 3D są odpowiednie tylko dla tych osób, które nie odczuwają skutków ubocznych obcowania z trójwymiarowym obrazem. Warto to sprawdzić, ponieważ dolegliwości, jakie występują u pewnej grupy widzów, mogą być na tyle nieprzyjemne, iż zabiorą całą przyjemność obcowania z dziełem filmowym.





Źródło: http://lifestyle.kstc45.com/Global/story.asp?S=18963887&nav=menu1599_3_2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz