czwartek, 27 czerwca 2013

Dzieci a Soczewki kontaktowe

Potrzeba korekcji wzroku dotyczy ponad połowy ludzi na świecie i może wystąpić już w bardzo wczesnym wieku. Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe są dobrym wyborem dla dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy potrzebują korekcji wzroku. Przy pomocy wszechstronnego badania wzroku specjalista pomoże Ci niezależnie od wieku dokonać najlepszego wyboru. Również najmłodsi pacjenci mogą bezpiecznie i komfortowo nosić soczewki kontaktowe. Pamiętajmy jednak, że ostatecznego wyboru korekcji wzroku dla Ciebie i Twojej Rodziny należy dokonać wyłącznie z pomocą specjalisty.





Czy dzieci są odpowiednimi kandydatami do noszenia soczewek kontaktowych?

Dzieci idealnie nadają się na użytkowników soczewek kontaktowych. Dzieci są bardzo aktywne, a okulary niewygodne w czasie zabawy i zajęć rekreacyjnych. Dla wielu dzieci soczewki są idealnym rozwiązaniem, ponieważ mają one dużą motywację, co sprawia, że uważnie słuchają specjalisty. Większość dzieci potrafi zadbać o własne soczewki kontaktowe pod nadzorem lub bez nadzoru osoby dorosłej. Noszenie soczewek kontaktowych przynosi dzieciom i nastolatkom ogromne korzyści, gdyż są one dla nich dużo wygodniejszym sposobem korekcji wzroku. Młody wiek nie jest tu żadną przeszkodą i nawet najmłodsi świetnie sobie radzą z soczewkami.



Jakie zalety ma noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci?

Jest wiele powodów, dla których dzieci w każdym wieku odnoszą korzyści z noszenia soczewek kontaktowych. Dzieci i młodzież prowadzą naprawdę aktywny tryb życia. Dużo więcej czasu niż dorośli spędzają bawiąc się, oprawiając sport i będąc w ciągłym ruchu. Mogą nosić soczewki kontaktowe w trakcie wykonywania tych czynności, bez konieczności ich zdejmowania, czy ryzyka ich uszkodzenia. Dodatkowo, soczewki kontaktowe nie ograniczają im widzenia peryferyjnego, tak jak to ma miejsce w przypadku okularów. Ponadto oprócz oczywistej korzyści, jaką jest lepsze widzenie, soczewki mogą wywrzeć psychologiczny wpływ na samoocenę użytkownika, co sprawia, ze jego pewność siebie jest większa niż w przypadku okularów.

Ostatnie badanie wykazało, że dzieci i nastolatki są bardziej zadowolone z noszenia soczewek kontaktowych niż okularów. W konsekwencji jest dużo bardziej prawdopodobne, że dziecko będzie korzystało z tej metody korekcji wzroku, a co za tym idzie uczestniczyło we wszystkich zajęciach, nie bojąc się że zgubi, uszkodzi lub stłucze okulary. Co więcej, przeprowadzone na przestrzeni ponad trzech lat badanie na probie blisko 500 dzieci z krótkowzrocznością wykazało , że dzieci noszące soczewki kontaktowe lepiej oceniały swój wygląd fizyczny, poziom akceptacji wśród przyjaciół oraz umiejętności sportowe niż dzieci noszące okulary. Dzieci, które nie lubiły nosić okularów poczuły się bardziej pewnie podczas zajęć szkolnych, kiedy zaczęły nosić soczewki.



W jakim wieku najlepiej zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Specjaliści sugerują, aby nie uzależniać noszenia soczewek kontaktowych od wieku. Jeśli dziecko jest wystarczająco dojrzałe, aby zrozumieć kwestie związane z higieną i pielęgnacją soczewek kontaktowych oraz ryzyko związane z nieprzestrzeganiem jej zasad, to można uznać, że doskonale nadaje się na użytkownika soczewek. Tak naprawdę dzieci w każdym wieku, nawet niemowlęta, mogą bezpiecznie nosić soczewki, o ile przestrzegane są odpowiednie zasady.
Wsparcie rodziców jest również kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, czy soczewki kontaktowe są odpowiednie dla dziecka. Podobnie motywacja jest czynnikiem, który ma wpływ na to, w jakim momencie dziecko może zacząć korzystać z soczewek. Dziewczęta często wykazują zainteresowanie soczewkami wcześniej niż chłopcy, zwykle ze względu na kwestię wyglądu. U chłopców zainteresowanie soczewkami najczęściej wynika z chęci uprawiania sportu bez utrudnień wiążących się z noszeniem okularów. Ocena tych czynników, a nie samego wieku, umożliwia podjęcie właściwej decyzji, czy dziecko jest gotowe, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe. Badania wykazują, że już ośmioletnie dzieci, wymagające pełnej korekcji wzroku, są w pełni zdolne do noszenia i dbania o soczewki kontaktowe.



Czy soczewki kontaktowe wymagają stabilnej wady wzroku?

Chociaż oko zwykle przestaje się powiększać około 15 roku życia, u wielu pacjentów, w szczególności z krótkowzrocznością, wada wzroku zmienia się nawet po ukończeniu 20 lat.
Mając dostęp do tak szerokiej gamy soczewek, czekanie na ustabilizowanie się widzenia lub kształtu oka nie ma obecnie sensu. Przy wizytach kontrolnych parametry nowych soczewek mogą zostać dostosowane do wszelkich zmian wady wzroku. Badania wykazały, że przy dopasowaniu soczewek kontaktowych u dzieci nie występują istotne różnice w kształcie lub wielkości oka w porównaniu z osobą dorosłą, a zatem możliwości dopasowania nie będzie ograniczała dostępność parametrów soczewek.




Czy dzieci stosują się do zaleceń odnośnie prawidłowego noszenia soczewek?

Specjalista nauczy Twoje dziecko, jak nosić i dbać o soczewki kontaktowe. Ponieważ lekarz cieszy się u dzieci dużym autorytetem, jest bardzo prawdopodobne, że posłuchają udzielonych im rad. Niemniej jednak małe dzieci powinny pozostać pod nadzorem rodziców, którzy z pewnością chcą zminimalizować ryzyko związane z noszeniem soczewek kontaktowych przez Twoje dziecko. Dzieci z łatwością dostosowują się i jeśli nabiorą dobrych nawyków, to zachowają je w dorosłym życiu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z soczewek jednodniowych lub wybór prostego, ale skutecznego systemu pielęgnacji.  W celu jeszcze lepszego zastosowania się do zaleceń specjalisty należy regularnie powtarzać z dzieckiem nabytą wiedzę.



Czy dzieci potrzebują więcej tlenu dla swoich oczu?

Nie jest prawdą, że oczy dziecka potrzebują więcej tlenu niż osoby dorosłej. Budowa rogówki oka dziecka jest podobna do rogówki u osoby dorosłej. Wiele dzieci może chcieć nosić soczewki kontaktowe tylko przez cześć dnia, np uprawiając sport. Jednodniowe soczewki kontaktowe są najbardziej odpowiednim wyborem dla takich dzieci, gdyż nie wpłyną one negatywnie na zdrowie ich oczu nawet w długim okresie czasu. W sytuacji, gdy dziecko ma nosić soczewki przez dłuższy czas, w szczególności przez ponad 12 godzin, to materiały silikonowo-hydrożelowe zapewniają wystarczająco dużo tlenu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia w późniejszym okresie komplikacji wywołanych niedotleniem. Nie jest wskazane, aby dzieci spały w soczewkach kontaktowych.



Czy dzieci potrzebują lepszego zabezpieczenia oczu przed promieniowaniem UV?

W porównaniu z osobami dorosłymi dzieci mają większe źrenice i jaśniejsze soczewki oka, dlatego też więcej promieni UV może dotrzeć do delikatnej siatkówki i ją uszkodzić.
Dzieci również spędzają mnóstwo czasu bawiąc się na świeżym powietrzu. Większość rodziców świadoma jest potrzeby chronienia skory swoich dzieci przed promieniami UV przy pomocy kremów ochronnych, ale niewielu zabezpiecza ich oczy przez takim promieniowaniem. Spędzając czas na powietrzu dziecko powinno nosić soczewki kontaktowe pochłaniające promienie UV, gdyż zapewniają one dodatkową ochronę, chociaż nie zastępują w pełni okularów przeciwsłonecznych pochłaniających promienie UV.




Jakiego rodzaju soczewek należy używać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych. znajdą się wśród nich z pewnością odpowiednie produkty dla ogromnej większości młodych pacjentów chcących rozpocząć noszenie soczewek kontaktowych. Każdy rodzaj soczewek ma swoje zalety i wady, a zatem wybór powinien opierać się na dopasowaniu soczewek do indywidualnych potrzeb dziecka związanych z wadą wzroku i stylem życia. Twój specjalista może doradzić Ci w dokonaniu najodpowiedniejszego wyboru soczewek.






Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru.. czy chce okulary czy soczewki kontaktowe?




(Źródło: Acuvue Eye Health Advisor)

środa, 26 czerwca 2013

SOCZEWKI KONTAKTOWE czyli wszystko co zawsze chciałeś o nich wiedzieć

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe? Soczewki kontaktowe są idealną alternatywą dla używania okularów. Są wygodne w noszeniu, łatwe w zakładaniu, zdejmowaniu
i pielęgnacji. Można powiedzieć że odmieniły życie milionom ludzi. Nosząc soczewki kontaktowe możesz cieszyć się pełną swobodą jaką Ci dają, wtedy gdy spotykasz się ze znajomymi, uprawiasz sporty, czy po prostu dla komfortu, że możesz wyjść z domu bez okularów.




Jak wybrać właściwe soczewki?

Kiedy już zdecydujesz się wypróbować soczewki kontaktowe udaj się do specjalisty i poproś o soczewki marki i jakości cieszącej się powszechnym zaufaniem. Specjalista zada Ci kilka prostych pytań, aby mógł wybrać soczewki najbardziej dopasowane do twoich oczu i twojego stylu życia. Zanim specjalista zaaplikuje Ci próbne soczewki kontaktowe, najpierw przedstawi Ci dostępne opcje i przeprowadzi badanie okulistyczne. Bądź przygotowany na to, że badanie będzie odpłatne- jest ono konieczne dla odpowiedniego doboru soczewek i zapewnienia zdrowia twoim oczom. Specjalista wyjaśni ci jak zakładać i zdejmować soczewki. Poznasz również zasady prawidłowej pielęgnacji soczewek. Badanie zajmuje jednak kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. 


Jakie są najczęściej spotykane mity na temat soczewek?

MIT 1:
Soczewki kontaktowe są niewygodne

Od chwili wynalezienia soczewek kontaktowych upłynęło dużo czasu, a w ostatnich latach nastąpił prawdziwy postęp w technologii wykonania soczewek. Nowe soczewki są niezwykle miękkie , cienkie i elastyczne oraz, co bardzo ważne, doskonale utrzymują wilgoć, dzięki czemu odczuwasz w nich jeszcze większy komfort. Materiały, z jakich są produkowane oraz konstrukcja umożliwiają ich dopasowanie do unikalnego kształtu gałki ocznej Twojego oka. Ponieważ wymienia się je regularnie na nową parę, to zawsze cieszysz się uczuciem czystości, świeżości i komfortu. W istocie soczewki kontaktowe są tak wygodne, iż szybko zapomnisz że je nosisz.


MIT 2:
Nie podoba mi się pomysł wkładania czegokolwiek do oka

Jest to zupełnie normalna reakcja osób, które nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych. Początkowe uczucie niepewności i strachu jest całkowicie zrozumiałe - odczucie to jednak bardzo szybko znika. Gdy specjalista pokaże Ci, jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki, szybko przekonasz się że jest to tak proste, jak zakładanie i zdejmowanie butów. Miliony ludzi robi to każdego dnia, wiec czemu nie miałbyś i Ty?


MIT 3:
Soczewki kontaktowe nie są zdrowe

Materiały, z których wytwarza się soczewki kontaktowe są biokompatybilne. Podobne materiały używane są często w wielu innych dziedzinach medycyny. Materiały te przepuszczają wystarczającą ilość tlenu. Dlatego też w przypadku nowoczesnych silikonowo-hydrożelowych soczewek kontaktowych problem z niewystarczającą ilością tlenu docierającą do rogówki należy do przeszłości. Soczewki kontaktowe produkowane są w oparciu o konstrukcję odpowiadającą kształtowi rogówki, co zapewnia maksymalny komfort. Oznacza to, że jeżeli soczewki zostały prawidłowo dobrane przez specjalistę oraz są właściwie pielęgnowane, to stanowią zdrową metodę korekcji wzroku. Ponieważ soczewki są wyrobami medycznymi, przestrzeganie zaleceń specjalisty jest szczególnie ważne.


MIT 4:
Soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałką oczną

Jest fizycznie niemożliwe, aby soczewka kontaktowa mogła zagubić lub przemieścić się za oko. Może ona wyłącznie znajdować się na przedniej części gałki ocznej lub - jeżeli ulegnie przemieszczeniu - pod powieką. Oko wyposażone jest w barierę ochronną pokrywającą przednią część gałki ocznej i zawijającą się pod górną i dolną powieką, która nie pozwala soczewce kontaktowej nie przesunięcie się za gałkę oczną.


MIT 5:  
Soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać

Aby oczy były zdrowe, konieczne jest, by do dna oka, czyli rogówki docierała odpowiednia ilość tlenu. Tlen znajduje się w Twoim otoczeniu i najpierw musi przeniknąć przez soczewkę kontaktową. Jego ilość zależy od tego czy będziesz nosił soczewki tylko w dzień, czy tez chcesz w nich spać.
Choć decydujący wpływ na ilość tlenu docierającego do rogówki ma materiał, z jakiego wykonano soczewki, to znaczenie mają także inne czynniki. Jednym z nich jest na przykład właściwa pielęgnacja soczewek. Wszelkie osady na soczewce będą zmniejszać ilość przepływającego przez nią tlenu. Jest to kolejny powód, dla którego właśnie czyszczenie i dezynfekowanie soczewek ma duże znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Właściwa pielęgnacja połączona z krótkim okresem wymiany soczewek pozwoli Ci w pełni czerpać przyjemność z noszenia soczewek kontaktowych.


MIT 6:
Noszenie soczewek kontaktowych zwykle prowadzi do infekcji oczu.

Soczewki kontaktowe same z siebie nie powodują zakażeń. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Zatem do tego typu problemów prowadzić może tylko nieprzestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Jeżeli będziesz stosował się do zaleceń specjalisty, będziesz mógł korzystać z wygody, jaką daje ci noszenie soczewek i zminimalizujesz ryzyko powstania komplikacji. Ważne jest również, aby wiedzieć, ze im częściej wymieniasz soczewki na nowe, tym zdrowsze może to być dla Twoich oczu. Mniejsza jest wtedy możliwość odkładania się osadów, takich  jak tłuszcze i białka znajdujące się w filmie łzowym, a które stanowią pożywkę dla zarazków. Jeżeli będziesz prawidłowo dezynfekował soczewki, dokładnie je czyścił i wymieniał na nowe zgodnie z zaleceniami twojego specjalisty oraz będziesz przestrzegał zasad higieny, to zarazki nie będą miały żadnych szans na przetrwanie.


MIT 7:
Przy nagłych ruchach soczewki mogą wypaść mi z oczu

Dzięki współczesnym konstrukcjom soczewek, nie jest praktycznie możliwe, aby miękka soczewka kontaktowa mogła wypaść z oka, jeżeli została prawidłowo na nie założona. Dlatego właśnie nosząc soczewki można swobodnie uprawiać różnorodne sporty. Siła jaka trzyma soczewkę na oku, zależy od średnicy soczewki. Twarde soczewki kontaktowe nie przylegają do oczu tak mocno, jak miękkie. Miękkie soczewki nigdy nie wypadają samoistnie. W wyjątkowych sytuacjach może im się to zdarzyć jeśli zbyt mocno trzesz oko.


MIT 8:
Czyszczenie soczewek zabiera mnóstwo czasu.

Czyszczenie soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia oczu.
Z pewnością najmniej kłopotliwe są jednodniowe soczewki kontaktowe. Codziennie rano wkładasz nową, świeżą parę, którą przed pójściem spać po prostu wyrzucasz. W ten sposób nigdy nie będziesz martwic się czyszczeniem swoich soczewek.

Z drugiej strony pielęgnacja soczewek wielokrotnego użytku nie sprawia żadnych kłopotów. Nowoczesne, wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji znacznie ułatwiają dbanie o soczewki. Najlepszym sposobem dezynfekowania i czyszczenie soczewek jest wyczyszczenie i pozostawienie ich na noc zanurzonych w płynie do pielęgnacji, podczas gdy Ty możesz spokojnie spać w tym czasie. Pamiętaj, by zawsze stosować się do instrukcji dołączonych do opakowania płynów pielęgnacyjnych.


MIT 9:
W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach

W rzeczywistości często bywa odwrotnie! Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce i korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie jak to ma miejsce w przypadku okularów, z odległości 1-2cm. Soczewki nie zsuwają się z nosa, a pozostają nieruchome na rogówce. Właśnie z tego powodu w wielu przypadkach soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Soczewki zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie peryferyjne niż okulary. Dodatkowo nie zachodzą mgłą, nie zmokną podczas deszczu. Nieważne jaki uprawiasz sport, soczewki mogą zapewnić ci lepsze widzenie niż okulary.


MIT 10:
Nosząc soczewki kontaktowe nie mogę mieć makijażu

Właśnie, że można! Pamiętaj tylko, aby nałożyć makijaż po założeniu soczewek kontaktowych a także, aby zdjąć soczewki po zmyciu makijażu, a nie odwrotnie! W przypadku aerozoli, np.lakieru do włosów, należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewki.


MIT 11:
Nie mogę nosić soczewek kontaktowych gdyż mam astygmatyzm

W przeszłości soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne we wszystkich wersjach materiałów. Ale innowacje ostatnich lat zmieniły stan rzeczy. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych. Wreszcie możesz cieszyć się swobodą, jaką Ci dają.


MIT 12:
Jestem za młody na noszenie soczewek kontaktowych

Nie ma żadnej granicy wieku dla noszenia soczewek. Mogą je nosić dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Badania wykazują, ze niektóre dzieci potrzebujące korekcji wzroku już w wieku 8 lat mogą nosić soczewki i dbać o ich pielęgnację. Co więcej, soczewki kontaktowe stanowią niezwykle wygodną metodę korekcji wad wzroku u nastolatków, którzy częściej niż inne grupy wiekowe uprawiają sporty i uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych.


MIT 13:
Jestem za stary, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe

Przy obecnym, szerokim wyborze soczewek, osoby w każdym wieku mogą cieszyć się korzyściami z ich noszenia. Jedynym ograniczeniem jest istnienie przeciwwskazań do ich noszenia. Wiele starszych osób lubi bowiem soczewki które będą zapewniały dobre widzenie zarówno w dal jak i z bliska. Twój specjalista będzie mógł Ci doradzić, które soczewki najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i prowadzonemu stylowi życia.


MIT 14:
Im wyższe uwodnienie soczewek, tym więcej przepuszczają tlenu

Jest to błędne, choć dość powszechne przekonanie. Soczewki silikonowo-hydrożelowe nowej generacji przepuszczają o wiele więcej tlenu, choć zawierają mniej wody niż tradycyjne hydrożelowe soczewki kontaktowe.


MIT 15:
Soczewki kontaktowe są drogie

Soczewki kontaktowe kosztują mniej niż Ci się wydaje. W zależności od tego, jaki rodzaj soczewek nosisz i jak często je wymieniasz, koszt soczewek porównywalny jest do ceny, jaką płacisz za codzienną gazetę lub filiżankę kawy. Dzięki postępowi technologicznemu , jaki dokonał się w ostatnim czasie, dostępna jest cala gama rożnych soczewek. Wiedząc, na jaki tryb noszenia się zdecydujesz, udaj się do specjalisty który pomoże Ci wybrać soczewki dopasowane do twojego trybu życia i budżetu którym dysponujesz.







(Źródło: Acuvue Eye Health Advisor)


Złudzenie optyczne czyli Tajemnicze złudzenia

Na pytanie czy to, co widzimy na prawdę, istnieje naprawdę, większość z nas odpowie- tak. Jednak gdy zapoznamy się z tym artykułem to znajdziemy wiele przykładów które będziemy błędnie interpretować, którym damy się oszukać.


Dlaczego tak się dzieje? Często to, co widzimy, jest jedynie iluzją, złudzeniem. Tych którzy nie wierzą, zapraszam w podróż po świecie złudzeń i iluzji oraz do rozwiązania kilku zagadek. Wybrałam kilka przykładów. Sprawdźmy zatem, jak pod wpływem różnych czynników dał się oszukać nasz wzrok.


Magia złudzeń

Złudzenie optyczne to błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia. Złudzenie optyczne możemy podzielić na kilka grup ze względu na czynniki wpływające na błędną interpretację obrazu:
  • złudzenia związane z perspektywą, która zmienia nasz odbiór danego przedmiotu
  • złudzenia powstałe pod wpływem sąsiadujących obiektów (linii, przedmiotów) np.zaburzenia długości i wielkości przedmiotów
  • złudzenia związane z fizjologią układu wzrokowego np. różne postrzeganie kolorów jaśniejszych i ciemniejszych, zwłaszcza w swoim sąsiedztwie
  • złudzenia związane z kontrastem: jasnością i barwą
  • złudzenia w figurach
Żona czy teściowa?

Przyjrzyjmy się kilku przykładom figur dwuznacznych. Na początek zobaczmy te najbardziej skomplikowane, ale i najbardziej interesujące.
Żona czy teściowa?
(podpowiedź: broda żony jest nosem teściowej)
Jedną z najciekawszych jest: Moja Żona i Moja Teściowa (W.E.Hill) czy iluzja Twarz-Wazon na rysunku opublikowanym w 1915r. przez Edhara Rubina. Takich rysunków są setki a odczytywanie ich to świetna rozrywka dla naszych oczu i naszego umysłu.


Głowa czy kielich?


Złudzenie w figurach, obrazach jest powodowane tym, że nasz mózg ma problem z interpretacją tego, co jest figurą, a co tłem. I w zależności od tego, którą część obiektu uznamy za krawędź figury, tak zinterpretuje to nasz mózg. Nigdy nie zobaczymy dwóch wariantów jednocześnie.



Czy warto nosić obcasy?

Ciekawym zjawiskiem są zaburzenia w postrzeganiu długości i wielkości przedmiotów - w zależności od tego, co je otacza.

Narysujmy dwie linie równej długości pod kątem prostym (jak na rysunku) i pokażmy je drugiej osobie , aby wskazała tę dłuższą- zapewne wybierze ona linię pionową. To złudzenie optyczne zauważone przez Adolfa Eugena Ficka. Zauważył on że linie pionowe wydają się dłuższe od poziomych. Jeżeli są zestawione pod kątem prostym, ten efekt się nasila. Zatem może warto nosić obcasy...



Ludzie z okrągłych domów nie mają złudzeń

A czy można zmienić długość równych linii (odcinków) np. poprzez dorysowanie strzałek "do zewnątrz" lub do "wewnątrz". Wydaje eis że nie, a jednak.. nasze oczy "mówią" co innego. Linia ze strzałkami  "do zewnątrz" wydaje się dłuższą, chociaż w rzeczywistości są one równe. A my ulegamy złudzeniu optycznemu. Jednak nie wszyscy odbieramy to złudzenie tak samo.
Która linia jest dłuższa?



Np. ludzie z okolic Australii i Nowej Gwinei, którzy mieszkają w okrągłych, kulistych domach, nie ulegają temu złudzeniu. Przypuszcza się że doświadczają go osoby mieszkające w prostokątnych domach, którzy interpretują strzałkę "do zewnątrz", jako róg budynku, dlatego tę linię postrzegają jako dłuższą. Natomiast "do wewnątrz" interpretują jako styk ściany z podłogą i sufitem wewnątrz budynku i dlatego wydaje im się krótsza.


Złudzenia w autoprezentacji?

I jeszcze jedna zagadka - które z poniższych kółek znajdujących się w środku jest wieksze? I znów automatycznie odpowiadamy to z prawej. a przeciez są równe.



To znów złudzenie optyczne. Na postrzeganie danej wielkości mają tym razem wpływ elementy sąsiadujące. Jeżeli są one mniejsze od elementu centralnego- to wydaje się on większy, a jeżeli większe- sprawia wrażenie mniejszego. Ważne, aby zestawić elementy podobne (zasada kontrastu). Przyczyną tego złudzenia jest to, iż oceniamy całą figurę i nie potrafimy wyizolować tylko jej centralnego elementu. To złudzenie Ebbinghausa. A zatem w otoczeniu np. osób niższych będziemy wyglądać na wyższych, w otoczeniu osób tęższych - na szczuplejszych itp.
Może warto zadbać o naszą autoprezentację?


Niezwykłe złudzenia optyczne

Niezwykłe złudzenia optyczne od wieków fascynują artystów, ale też zwykłych ludzi. Dowodem na to może być otwarta niedawno wystawa w chińskim Hangzou, na której można podziwiać obrazy "trójwymiarowe".

Ekspozycja pt. "Magiczna sztuka" jest połączeniem fotografii i malarstwa, a zwiedzający zachęcani są do aktywnego udziału w tworzeniu wystawy, poprzez odpowiednie wkomponowanie się w tło.

Trzeba przyznać, że efekt jest niesamowity.
(źródło: http://wiadomosci.wp.pl/gid,14783672,kat,1345,title,Niezwykle-zludzenia-optyczne,galeria.html)








A na sam koniec...

Bardzo ciekawe złudzenie, gdzie na kierunek ruchu tancerki ma wpływ umysł oglądającego.


Jeśli ruch będzie zgodny w ruchem wskazówek zegara, to będzie znaczyło, że w tej chwili bardziej używasz prawej półkuli mózgu. Ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara oznaczać będzie, że to lewa półkula jest w tym momencie bardziej aktywna.

Postaraj się wpłynąć na kierunek tancerki :)





a to na podsumowanie autentyczności powyższej publikacji :)














"Wszystko co widzimy, może być postrzegane w inny sposób. Dlatego pytam siebie; czy wszystko na co patrzymy nie jest iluzją?"
                                                                                   - Sandro del Prete





(wykorzystano materiały zawarte na www.zludzenia.pl )