czwartek, 27 czerwca 2013

Dzieci a Soczewki kontaktowe

Potrzeba korekcji wzroku dotyczy ponad połowy ludzi na świecie i może wystąpić już w bardzo wczesnym wieku. Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe są dobrym wyborem dla dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy potrzebują korekcji wzroku. Przy pomocy wszechstronnego badania wzroku specjalista pomoże Ci niezależnie od wieku dokonać najlepszego wyboru. Również najmłodsi pacjenci mogą bezpiecznie i komfortowo nosić soczewki kontaktowe. Pamiętajmy jednak, że ostatecznego wyboru korekcji wzroku dla Ciebie i Twojej Rodziny należy dokonać wyłącznie z pomocą specjalisty.





Czy dzieci są odpowiednimi kandydatami do noszenia soczewek kontaktowych?

Dzieci idealnie nadają się na użytkowników soczewek kontaktowych. Dzieci są bardzo aktywne, a okulary niewygodne w czasie zabawy i zajęć rekreacyjnych. Dla wielu dzieci soczewki są idealnym rozwiązaniem, ponieważ mają one dużą motywację, co sprawia, że uważnie słuchają specjalisty. Większość dzieci potrafi zadbać o własne soczewki kontaktowe pod nadzorem lub bez nadzoru osoby dorosłej. Noszenie soczewek kontaktowych przynosi dzieciom i nastolatkom ogromne korzyści, gdyż są one dla nich dużo wygodniejszym sposobem korekcji wzroku. Młody wiek nie jest tu żadną przeszkodą i nawet najmłodsi świetnie sobie radzą z soczewkami.



Jakie zalety ma noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci?

Jest wiele powodów, dla których dzieci w każdym wieku odnoszą korzyści z noszenia soczewek kontaktowych. Dzieci i młodzież prowadzą naprawdę aktywny tryb życia. Dużo więcej czasu niż dorośli spędzają bawiąc się, oprawiając sport i będąc w ciągłym ruchu. Mogą nosić soczewki kontaktowe w trakcie wykonywania tych czynności, bez konieczności ich zdejmowania, czy ryzyka ich uszkodzenia. Dodatkowo, soczewki kontaktowe nie ograniczają im widzenia peryferyjnego, tak jak to ma miejsce w przypadku okularów. Ponadto oprócz oczywistej korzyści, jaką jest lepsze widzenie, soczewki mogą wywrzeć psychologiczny wpływ na samoocenę użytkownika, co sprawia, ze jego pewność siebie jest większa niż w przypadku okularów.

Ostatnie badanie wykazało, że dzieci i nastolatki są bardziej zadowolone z noszenia soczewek kontaktowych niż okularów. W konsekwencji jest dużo bardziej prawdopodobne, że dziecko będzie korzystało z tej metody korekcji wzroku, a co za tym idzie uczestniczyło we wszystkich zajęciach, nie bojąc się że zgubi, uszkodzi lub stłucze okulary. Co więcej, przeprowadzone na przestrzeni ponad trzech lat badanie na probie blisko 500 dzieci z krótkowzrocznością wykazało , że dzieci noszące soczewki kontaktowe lepiej oceniały swój wygląd fizyczny, poziom akceptacji wśród przyjaciół oraz umiejętności sportowe niż dzieci noszące okulary. Dzieci, które nie lubiły nosić okularów poczuły się bardziej pewnie podczas zajęć szkolnych, kiedy zaczęły nosić soczewki.



W jakim wieku najlepiej zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Specjaliści sugerują, aby nie uzależniać noszenia soczewek kontaktowych od wieku. Jeśli dziecko jest wystarczająco dojrzałe, aby zrozumieć kwestie związane z higieną i pielęgnacją soczewek kontaktowych oraz ryzyko związane z nieprzestrzeganiem jej zasad, to można uznać, że doskonale nadaje się na użytkownika soczewek. Tak naprawdę dzieci w każdym wieku, nawet niemowlęta, mogą bezpiecznie nosić soczewki, o ile przestrzegane są odpowiednie zasady.
Wsparcie rodziców jest również kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, czy soczewki kontaktowe są odpowiednie dla dziecka. Podobnie motywacja jest czynnikiem, który ma wpływ na to, w jakim momencie dziecko może zacząć korzystać z soczewek. Dziewczęta często wykazują zainteresowanie soczewkami wcześniej niż chłopcy, zwykle ze względu na kwestię wyglądu. U chłopców zainteresowanie soczewkami najczęściej wynika z chęci uprawiania sportu bez utrudnień wiążących się z noszeniem okularów. Ocena tych czynników, a nie samego wieku, umożliwia podjęcie właściwej decyzji, czy dziecko jest gotowe, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe. Badania wykazują, że już ośmioletnie dzieci, wymagające pełnej korekcji wzroku, są w pełni zdolne do noszenia i dbania o soczewki kontaktowe.



Czy soczewki kontaktowe wymagają stabilnej wady wzroku?

Chociaż oko zwykle przestaje się powiększać około 15 roku życia, u wielu pacjentów, w szczególności z krótkowzrocznością, wada wzroku zmienia się nawet po ukończeniu 20 lat.
Mając dostęp do tak szerokiej gamy soczewek, czekanie na ustabilizowanie się widzenia lub kształtu oka nie ma obecnie sensu. Przy wizytach kontrolnych parametry nowych soczewek mogą zostać dostosowane do wszelkich zmian wady wzroku. Badania wykazały, że przy dopasowaniu soczewek kontaktowych u dzieci nie występują istotne różnice w kształcie lub wielkości oka w porównaniu z osobą dorosłą, a zatem możliwości dopasowania nie będzie ograniczała dostępność parametrów soczewek.




Czy dzieci stosują się do zaleceń odnośnie prawidłowego noszenia soczewek?

Specjalista nauczy Twoje dziecko, jak nosić i dbać o soczewki kontaktowe. Ponieważ lekarz cieszy się u dzieci dużym autorytetem, jest bardzo prawdopodobne, że posłuchają udzielonych im rad. Niemniej jednak małe dzieci powinny pozostać pod nadzorem rodziców, którzy z pewnością chcą zminimalizować ryzyko związane z noszeniem soczewek kontaktowych przez Twoje dziecko. Dzieci z łatwością dostosowują się i jeśli nabiorą dobrych nawyków, to zachowają je w dorosłym życiu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z soczewek jednodniowych lub wybór prostego, ale skutecznego systemu pielęgnacji.  W celu jeszcze lepszego zastosowania się do zaleceń specjalisty należy regularnie powtarzać z dzieckiem nabytą wiedzę.



Czy dzieci potrzebują więcej tlenu dla swoich oczu?

Nie jest prawdą, że oczy dziecka potrzebują więcej tlenu niż osoby dorosłej. Budowa rogówki oka dziecka jest podobna do rogówki u osoby dorosłej. Wiele dzieci może chcieć nosić soczewki kontaktowe tylko przez cześć dnia, np uprawiając sport. Jednodniowe soczewki kontaktowe są najbardziej odpowiednim wyborem dla takich dzieci, gdyż nie wpłyną one negatywnie na zdrowie ich oczu nawet w długim okresie czasu. W sytuacji, gdy dziecko ma nosić soczewki przez dłuższy czas, w szczególności przez ponad 12 godzin, to materiały silikonowo-hydrożelowe zapewniają wystarczająco dużo tlenu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia w późniejszym okresie komplikacji wywołanych niedotleniem. Nie jest wskazane, aby dzieci spały w soczewkach kontaktowych.



Czy dzieci potrzebują lepszego zabezpieczenia oczu przed promieniowaniem UV?

W porównaniu z osobami dorosłymi dzieci mają większe źrenice i jaśniejsze soczewki oka, dlatego też więcej promieni UV może dotrzeć do delikatnej siatkówki i ją uszkodzić.
Dzieci również spędzają mnóstwo czasu bawiąc się na świeżym powietrzu. Większość rodziców świadoma jest potrzeby chronienia skory swoich dzieci przed promieniami UV przy pomocy kremów ochronnych, ale niewielu zabezpiecza ich oczy przez takim promieniowaniem. Spędzając czas na powietrzu dziecko powinno nosić soczewki kontaktowe pochłaniające promienie UV, gdyż zapewniają one dodatkową ochronę, chociaż nie zastępują w pełni okularów przeciwsłonecznych pochłaniających promienie UV.




Jakiego rodzaju soczewek należy używać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych. znajdą się wśród nich z pewnością odpowiednie produkty dla ogromnej większości młodych pacjentów chcących rozpocząć noszenie soczewek kontaktowych. Każdy rodzaj soczewek ma swoje zalety i wady, a zatem wybór powinien opierać się na dopasowaniu soczewek do indywidualnych potrzeb dziecka związanych z wadą wzroku i stylem życia. Twój specjalista może doradzić Ci w dokonaniu najodpowiedniejszego wyboru soczewek.






Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru.. czy chce okulary czy soczewki kontaktowe?




(Źródło: Acuvue Eye Health Advisor)

2 komentarze:

  1. Czy wada 1,25 jest dużą wadą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mówimy o wadzie wzroku u dziecka czy osoby dorosłej powyżej 25 roku życia?! Jest to wada "plus" 1,25 ? Czy "minus" 1,25 ?

      Usuń