środa, 26 czerwca 2013

SOCZEWKI KONTAKTOWE czyli wszystko co zawsze chciałeś o nich wiedzieć

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe? Soczewki kontaktowe są idealną alternatywą dla używania okularów. Są wygodne w noszeniu, łatwe w zakładaniu, zdejmowaniu
i pielęgnacji. Można powiedzieć że odmieniły życie milionom ludzi. Nosząc soczewki kontaktowe możesz cieszyć się pełną swobodą jaką Ci dają, wtedy gdy spotykasz się ze znajomymi, uprawiasz sporty, czy po prostu dla komfortu, że możesz wyjść z domu bez okularów.




Jak wybrać właściwe soczewki?

Kiedy już zdecydujesz się wypróbować soczewki kontaktowe udaj się do specjalisty i poproś o soczewki marki i jakości cieszącej się powszechnym zaufaniem. Specjalista zada Ci kilka prostych pytań, aby mógł wybrać soczewki najbardziej dopasowane do twoich oczu i twojego stylu życia. Zanim specjalista zaaplikuje Ci próbne soczewki kontaktowe, najpierw przedstawi Ci dostępne opcje i przeprowadzi badanie okulistyczne. Bądź przygotowany na to, że badanie będzie odpłatne- jest ono konieczne dla odpowiedniego doboru soczewek i zapewnienia zdrowia twoim oczom. Specjalista wyjaśni ci jak zakładać i zdejmować soczewki. Poznasz również zasady prawidłowej pielęgnacji soczewek. Badanie zajmuje jednak kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. 


Jakie są najczęściej spotykane mity na temat soczewek?

MIT 1:
Soczewki kontaktowe są niewygodne

Od chwili wynalezienia soczewek kontaktowych upłynęło dużo czasu, a w ostatnich latach nastąpił prawdziwy postęp w technologii wykonania soczewek. Nowe soczewki są niezwykle miękkie , cienkie i elastyczne oraz, co bardzo ważne, doskonale utrzymują wilgoć, dzięki czemu odczuwasz w nich jeszcze większy komfort. Materiały, z jakich są produkowane oraz konstrukcja umożliwiają ich dopasowanie do unikalnego kształtu gałki ocznej Twojego oka. Ponieważ wymienia się je regularnie na nową parę, to zawsze cieszysz się uczuciem czystości, świeżości i komfortu. W istocie soczewki kontaktowe są tak wygodne, iż szybko zapomnisz że je nosisz.


MIT 2:
Nie podoba mi się pomysł wkładania czegokolwiek do oka

Jest to zupełnie normalna reakcja osób, które nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych. Początkowe uczucie niepewności i strachu jest całkowicie zrozumiałe - odczucie to jednak bardzo szybko znika. Gdy specjalista pokaże Ci, jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki, szybko przekonasz się że jest to tak proste, jak zakładanie i zdejmowanie butów. Miliony ludzi robi to każdego dnia, wiec czemu nie miałbyś i Ty?


MIT 3:
Soczewki kontaktowe nie są zdrowe

Materiały, z których wytwarza się soczewki kontaktowe są biokompatybilne. Podobne materiały używane są często w wielu innych dziedzinach medycyny. Materiały te przepuszczają wystarczającą ilość tlenu. Dlatego też w przypadku nowoczesnych silikonowo-hydrożelowych soczewek kontaktowych problem z niewystarczającą ilością tlenu docierającą do rogówki należy do przeszłości. Soczewki kontaktowe produkowane są w oparciu o konstrukcję odpowiadającą kształtowi rogówki, co zapewnia maksymalny komfort. Oznacza to, że jeżeli soczewki zostały prawidłowo dobrane przez specjalistę oraz są właściwie pielęgnowane, to stanowią zdrową metodę korekcji wzroku. Ponieważ soczewki są wyrobami medycznymi, przestrzeganie zaleceń specjalisty jest szczególnie ważne.


MIT 4:
Soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałką oczną

Jest fizycznie niemożliwe, aby soczewka kontaktowa mogła zagubić lub przemieścić się za oko. Może ona wyłącznie znajdować się na przedniej części gałki ocznej lub - jeżeli ulegnie przemieszczeniu - pod powieką. Oko wyposażone jest w barierę ochronną pokrywającą przednią część gałki ocznej i zawijającą się pod górną i dolną powieką, która nie pozwala soczewce kontaktowej nie przesunięcie się za gałkę oczną.


MIT 5:  
Soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać

Aby oczy były zdrowe, konieczne jest, by do dna oka, czyli rogówki docierała odpowiednia ilość tlenu. Tlen znajduje się w Twoim otoczeniu i najpierw musi przeniknąć przez soczewkę kontaktową. Jego ilość zależy od tego czy będziesz nosił soczewki tylko w dzień, czy tez chcesz w nich spać.
Choć decydujący wpływ na ilość tlenu docierającego do rogówki ma materiał, z jakiego wykonano soczewki, to znaczenie mają także inne czynniki. Jednym z nich jest na przykład właściwa pielęgnacja soczewek. Wszelkie osady na soczewce będą zmniejszać ilość przepływającego przez nią tlenu. Jest to kolejny powód, dla którego właśnie czyszczenie i dezynfekowanie soczewek ma duże znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Właściwa pielęgnacja połączona z krótkim okresem wymiany soczewek pozwoli Ci w pełni czerpać przyjemność z noszenia soczewek kontaktowych.


MIT 6:
Noszenie soczewek kontaktowych zwykle prowadzi do infekcji oczu.

Soczewki kontaktowe same z siebie nie powodują zakażeń. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Zatem do tego typu problemów prowadzić może tylko nieprzestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Jeżeli będziesz stosował się do zaleceń specjalisty, będziesz mógł korzystać z wygody, jaką daje ci noszenie soczewek i zminimalizujesz ryzyko powstania komplikacji. Ważne jest również, aby wiedzieć, ze im częściej wymieniasz soczewki na nowe, tym zdrowsze może to być dla Twoich oczu. Mniejsza jest wtedy możliwość odkładania się osadów, takich  jak tłuszcze i białka znajdujące się w filmie łzowym, a które stanowią pożywkę dla zarazków. Jeżeli będziesz prawidłowo dezynfekował soczewki, dokładnie je czyścił i wymieniał na nowe zgodnie z zaleceniami twojego specjalisty oraz będziesz przestrzegał zasad higieny, to zarazki nie będą miały żadnych szans na przetrwanie.


MIT 7:
Przy nagłych ruchach soczewki mogą wypaść mi z oczu

Dzięki współczesnym konstrukcjom soczewek, nie jest praktycznie możliwe, aby miękka soczewka kontaktowa mogła wypaść z oka, jeżeli została prawidłowo na nie założona. Dlatego właśnie nosząc soczewki można swobodnie uprawiać różnorodne sporty. Siła jaka trzyma soczewkę na oku, zależy od średnicy soczewki. Twarde soczewki kontaktowe nie przylegają do oczu tak mocno, jak miękkie. Miękkie soczewki nigdy nie wypadają samoistnie. W wyjątkowych sytuacjach może im się to zdarzyć jeśli zbyt mocno trzesz oko.


MIT 8:
Czyszczenie soczewek zabiera mnóstwo czasu.

Czyszczenie soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia oczu.
Z pewnością najmniej kłopotliwe są jednodniowe soczewki kontaktowe. Codziennie rano wkładasz nową, świeżą parę, którą przed pójściem spać po prostu wyrzucasz. W ten sposób nigdy nie będziesz martwic się czyszczeniem swoich soczewek.

Z drugiej strony pielęgnacja soczewek wielokrotnego użytku nie sprawia żadnych kłopotów. Nowoczesne, wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji znacznie ułatwiają dbanie o soczewki. Najlepszym sposobem dezynfekowania i czyszczenie soczewek jest wyczyszczenie i pozostawienie ich na noc zanurzonych w płynie do pielęgnacji, podczas gdy Ty możesz spokojnie spać w tym czasie. Pamiętaj, by zawsze stosować się do instrukcji dołączonych do opakowania płynów pielęgnacyjnych.


MIT 9:
W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach

W rzeczywistości często bywa odwrotnie! Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce i korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie jak to ma miejsce w przypadku okularów, z odległości 1-2cm. Soczewki nie zsuwają się z nosa, a pozostają nieruchome na rogówce. Właśnie z tego powodu w wielu przypadkach soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Soczewki zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie peryferyjne niż okulary. Dodatkowo nie zachodzą mgłą, nie zmokną podczas deszczu. Nieważne jaki uprawiasz sport, soczewki mogą zapewnić ci lepsze widzenie niż okulary.


MIT 10:
Nosząc soczewki kontaktowe nie mogę mieć makijażu

Właśnie, że można! Pamiętaj tylko, aby nałożyć makijaż po założeniu soczewek kontaktowych a także, aby zdjąć soczewki po zmyciu makijażu, a nie odwrotnie! W przypadku aerozoli, np.lakieru do włosów, należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewki.


MIT 11:
Nie mogę nosić soczewek kontaktowych gdyż mam astygmatyzm

W przeszłości soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne we wszystkich wersjach materiałów. Ale innowacje ostatnich lat zmieniły stan rzeczy. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych. Wreszcie możesz cieszyć się swobodą, jaką Ci dają.


MIT 12:
Jestem za młody na noszenie soczewek kontaktowych

Nie ma żadnej granicy wieku dla noszenia soczewek. Mogą je nosić dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Badania wykazują, ze niektóre dzieci potrzebujące korekcji wzroku już w wieku 8 lat mogą nosić soczewki i dbać o ich pielęgnację. Co więcej, soczewki kontaktowe stanowią niezwykle wygodną metodę korekcji wad wzroku u nastolatków, którzy częściej niż inne grupy wiekowe uprawiają sporty i uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych.


MIT 13:
Jestem za stary, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe

Przy obecnym, szerokim wyborze soczewek, osoby w każdym wieku mogą cieszyć się korzyściami z ich noszenia. Jedynym ograniczeniem jest istnienie przeciwwskazań do ich noszenia. Wiele starszych osób lubi bowiem soczewki które będą zapewniały dobre widzenie zarówno w dal jak i z bliska. Twój specjalista będzie mógł Ci doradzić, które soczewki najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i prowadzonemu stylowi życia.


MIT 14:
Im wyższe uwodnienie soczewek, tym więcej przepuszczają tlenu

Jest to błędne, choć dość powszechne przekonanie. Soczewki silikonowo-hydrożelowe nowej generacji przepuszczają o wiele więcej tlenu, choć zawierają mniej wody niż tradycyjne hydrożelowe soczewki kontaktowe.


MIT 15:
Soczewki kontaktowe są drogie

Soczewki kontaktowe kosztują mniej niż Ci się wydaje. W zależności od tego, jaki rodzaj soczewek nosisz i jak często je wymieniasz, koszt soczewek porównywalny jest do ceny, jaką płacisz za codzienną gazetę lub filiżankę kawy. Dzięki postępowi technologicznemu , jaki dokonał się w ostatnim czasie, dostępna jest cala gama rożnych soczewek. Wiedząc, na jaki tryb noszenia się zdecydujesz, udaj się do specjalisty który pomoże Ci wybrać soczewki dopasowane do twojego trybu życia i budżetu którym dysponujesz.







(Źródło: Acuvue Eye Health Advisor)


1 komentarz: