niedziela, 18 stycznia 2015

Co to jest ANTYREFLEKS w okularach ?!


Często spotykamy się u optyka, w salonie optycznym lub już u okulisty z opcją wyboru soczewek z powłoką antyrefleksyjną lub bez niej. Od jej wynalezienia minęło już ponad 40 lat. Dopiero od niedawna staje się bardzo popularna ze względu na jej walory użyteczne dla osób pracujących w okularach korekcyjnych przy komputerze. Co właściwie oznacza to pojęcie i czy faktycznie warto wybrać opcje droższych soczewek z powłokami antyrefleksyjnymi ?



Antyrefleks to specjalistyczna nieznacznej grubości powłoka nanoszona na soczewki (szkła) okularowe, redukująca odbicia i odblaski powstające w wyniku padania na nie światła z różnych stron. Głównym zadaniem powłoki AR jest eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków) powstających na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej. Jak wiadomo z fizyki, światło przechodzące przez ośrodki o różnych współczynnikach załamania – w tym przypadku powietrze i materiał soczewki- odbija się jedynie częściowo. Efektem tego są właśnie refleksy świetlne (odblaski). W soczewce okularowej zjawisko to podwaja się, gdyż mamy do czynienia z dwiema powierzchniami soczewki – zewnętrzną i wewnętrzną.

Dzięki powłokom antyrefleksyjnym do naszych oczu dociera więcej światła, więc możemy pracować w większym komforcie, a nasze oczy nie muszą się już tak wysilać aby dojrzeć nawet najdrobniejsze szczegóły.

W przypadku zwykłych szkieł bez antyrefleksu część światła jest bezpowrotnie tracona ze względu na jego odbijanie się od powierzchni takich soczewek, częściej też mrużymy i wysilamy oczy co skutkuje większym zmęczeniem oka pod koniec dnia. Soczewki takie tracą na przejrzystości poprzez obniżenie transmisji światła od 8-15% przez co dają mniejszy komfort widzenia.









Na obu powierzchniach soczewki mogą powstawać złudne obrazy np. mgiełki a w przypadku osób pracujących przed komputerem odbicie ekranu na zewnętrznej oraz własnego oka na wewnętrznej powierzchni soczewki. Prowadzi to do szybszego zmęczenia oczu, ponieważ nasz mózg wyeliminuje te zakłócenia, ale dzieje się to kosztem wzmożonego wysiłku układu wzrokowego.

Soczewki z antyrefleksem polecane są wszystkim użytkownikom okularów a w szczególności osobom prowadzącym różnego rodzaju pojazdy w dzień i w nocy , pracującym z komputerem a w szczególności osobom starszym, których oczy potrzebują większej ilości światła dla prawidłowej oceny oglądanych przedmiotów.


Wraz z rozwojem wiedzy oraz przemysłu stworzono powłoki antyrefleksyjne wielowarstwowe, bardziej zaawansowane technologicznie. Pozwoliło to na wyprodukowanie powłok o bardzo dobrych właściwościach optycznych i transmisyjności na poziomie 98% światła. Nowoczesne powłoki AR mają szereg funkcji użytkowych, które w znacznym stopniu podnoszą komfort użytkowania okularów. Dzisiejsze powłoki są: hydrofobowe, oleofobowe, antystatyczne, odporne na zarysowania, zapobiegają też zaparowaniu.



HYDROFOBOWOŚĆ. DLACZEGO POWŁOKI AR BOJĄ SIĘ WODY?

Hydrofobowość to cecha użytkowa, która jako pierwsza została dodana do powłok antyrefleksyjnych. Powierzchnia hydrofobowa to taka, która najprościej mówiąc boi się wody i niechętnie się z nią łączy. Dla użytkownika okularów z powierzchnią hydrofobową oznacza to, że powierzchnia jego soczewek będzie łatwiejsza w codziennej pielęgnacji , a krople wody spadające na jej powierzchnię podczas deszczu czy mycia nie będą zatrzymywały się na soczewce tylko będą po niej spływały. Dzięki temu będzie ona bardziej przejrzysta i czystsza.


OLEOFOBOWOŚĆ. SOCZEWKI BĘDĄ SIĘ MNIEJ BRUDZIŁY

Kolejną nowością, która ukazała się po powłokach hydrofobowych była oleofobowość. Powierzchnia oleofobowa nie lubi tłuszczu i ma za zadanie chronić nasze soczewki przed zatłuszczeniem. Nie oznacza to że użytkownik okularów z powłoką oleofobową już nigdy nie będzie musiał czyścić swoich okularów i dożywotnio będą czyste. Jednak powłoka ta spowoduje, że soczewki będą się mniej brudziły i nie będą tak bardzo podatne na tłuste zabrudzenia. 


ANTYSTATYCZNOŚĆ. DLACZEGO NIE PRZYCIĄGAJĄ KURZU?

Niemal każdy użytkownik okularów zna to uczucie gdy pieczołowicie czyści swoje okulary, a mimo to zaraz po wyczyszczeniu zauważa iż na ich powierzchni nadal spoczywają jakieś paproszki. Właśnie po to zastosowano powłokę antyelektrostatyczną, z pomocą której soczewki nie elektryzują się i nie przyciągają do siebie wszystkiego, co lata dookoła w powietrzu.


HYDROFILOWOŚĆ. DLACZEGO NIE ZAPAROWUJĄ?

Z myślą o użytkownikach okularów, którzy mają problem z zaparowaniem soczewek, powstała powłoka AR z warstwą hydrofilową. Działanie ich polega na wchłanianiu pary wodnej do wnętrza warstwy przy czym szkło nie traci swojej przejrzystości.





Powszechne jest przekonanie, że przy wszystkich swoich zaletach soczewki z powłoką antyrefleksyjną mają jedną „wadę". Otóż tak wysoka przejrzystość soczewki powoduje, że każda najmniejsza nawet drobina brudu jest na niej dużo bardziej widoczna, co w efekcie prowadzi do mylnego wrażenia, że soczewki z powłokami AR bardziej się brudzą. Tymczasem jest to mylne stwierdzenie gdyż brud jest po prostu jedynie bardziej widoczny, a przez to drażniący. Wybierając szkła z powłoką antyrefleksyjną wybierajmy te które mają powłoki hydrofobowe (odpychające wodę) oraz oleofobowe (odpychające tłuszcz) wówczas przez długi czas będziemy cieszyć się dużym komfortem użytkowania okularów.






Źródło: "Izooptyka" Nr 71

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny i co najważniejsze rzeczowy wpis. Uświadomiłam sobie, że o antyrefleksach wiedziałam bardzo mało.

    OdpowiedzUsuń