wtorek, 26 marca 2013

Wpływ słońca na oczy

Pierwsze promienie słońca cieszą każdego. Już wiosną, spragnieni po zimie, wystawiamy nasze twarze, by złapały trochę światła, które poprawia humor i cieszy nasze ciało. Często robimy to zbyt pospiesznie, bez ochrony filtrami. rzucamy się na głęboką wodę w piękną pogodę i bez żadnej osłony skóry filtrami UV zaczynamy się opalać. Gdy nawet przypomni nam się olejek i zabezpieczymy skórę, czy zwrócimy uwagę na oczy?





Oczy to bardzo delikatny organ, który potrzebuje szczególnej osłony przed szkodliwymi efektami działania słońca. Nawet jeśli nosimy soczewki kontaktowe, które zawierają filtry, całe oko nie jest jednak chronione - tylko powierzchnia zakrywana przez soczewkę. Tylko dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVB, UVA mogą w pełni osłonić oko i to z każdej strony i pod każdym względem.
Dodatkowo, jeśli soczewek w ogóle nie nosimy, okulary przeciwsłoneczne są naszą jedyną barierą przed chorobami oczu wywołanymi przez promieniowanie słoneczne. Nie tylko jesteśmy narażeni na poparzenie spojówek. Nie dbając odpowiednio o wzrok, możemy w ciągu kilku lat doprowadzić do jego utraty. Dzieje się tak głównie za sprawą powstawania wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się organizmu, prowadzą do nowotworów, a także do zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).
Od najmłodszych lat powinniśmy chronić nasze oczy. Przed pierwszym rokiem życia do siatkówki dociera 90% promieniowania UV-A i ponad 50% promieniowania UV-B. W wieku 13 lat do siatkówki dociera 60% promieniowania UV-A i 50% promieniowania UV-B. Około 20-25 roku życia promieniowanie UV jest prawie całkowicie zatrzymane przez soczewkę oka.
Coraz lepiej poznajemy destruktywny wpływ światła słonecznego na oko, w tym szereg stanów chorobowych. W warunkach, gdy światło słoneczne jest szczególnie intensywne, zdarzają się przypadki uszkodzenia oczu. Pacjenci zgłaszają ból, pieczenie, światłowstręt. Można stwierdzić także obrzęk powiek, zaczerwienienie spojówek oraz drobne ubytki nabłonka rogówki. Szkodliwy wpływ nadmiernej ilości promieniowania UV łączony jest też z takimi schorzeniami jak: skrzydlik, zaćma (katarakta), uszkodzenie plamki żółtej czy rak skory wokół oczu.



SKRZYDLIK

Patologicznie zmieniona spojówka nachodzi w postaci klina na rogówkę. W przypadku szybkiego wzrostu może dojść do sytuacji, kiedy szczyt skrzydła wchodzi w oś widzenia i upośledza ostrość wzroku. Choroba najczęściej występuje u osób pracujących na świeżym powietrzu w dużym nasłonecznieniu i przy długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne a w szczególności na promieniowanie ultrafioletowe.








ZAĆMA (Katarakta)

Zaćma objawia się zmętnieniem soczewki oka, co w rezultacie prowadzi do upośledzenia wzroku. W powstawaniu i rozwoju tej choroby mają wpływ rożne czynniki, ale niebagatelną rolę odgrywa silne światło słoneczne, promieniowanie UV oraz palenie w trakcie wielu lat życia.






ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ


Długotrwałe narażenie wzroku na intensywne światło może przyczynić się do obniżenia ostrości wzroku, spowodowanej uszkodzeniem plamki żółtej. U osób dorosłych około 1% promieniowania UV pada na siatkówkę. Reszta jest absorbowana przez rogówkę i ośrodki przeźroczyste oka. Ta nieznaczna ilość promieniowania wywołuje szkodliwe zjawiska na siatkówce. Sugeruje się ze zwyrodnienie plamki żółtej, związanej z wiekiem, które jest odpowiedzialne za utratę ostrości wzroku, pozostaje w związku z ekspozycją na światło.






RAK SKÓRY WOKÓŁ OCZU


Skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na niekorzystne wpływy środowiska. Jest ona trzy razy cieńsza niż w innych częściach ciała. Mała ilość znajdujących się tutaj gruczołów potowych i łojowych nie jest w stanie w pełni ochronić ją przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych, także wpływu słońca. Nowotwory uszkadzają skórę, szczególnie na powierzchniach wystawionych na działanie promieniowania słonecznego, najczęściej na nosie oraz wokół oczu. Najgroźniejszym guzem jest czerniak,który może okaleczyć zarówno skórę powiek, jak i tęczówki oraz siatkówkę oka.



Jak się ochronić?!
Intensywne światło powoduje mrużenie oczu i stwarza potrzebę noszenia okularów przeciwsłonecznych. Ale jeśli niebo jest lekko zachmurzone, a światło mniej intensywne, to mrużenie oczu występuje w mniejszym stopniu. Jednak właśnie wtedy oczy mogą otrzymać większą dawkę promieniowania UV-B niż podczas pięknej pogody. W takim przypadku rozwiązaniem są szkła zabarwiane które również doskonale chronią wzrok. Soczewki okularowe w ciemnych kolorach spełniają dodatkowo inną bardzo ważną role, a mianowicie zapobiegają tzw. olśnieniu. Ciekawe jest również że krótkowidzom zaleca się raczej szkła zabarwione w kolorze brązowym, a osobom z nadwzrocznością - zielone. Dzieci, podobnie jak dorośli, powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z tą jednak różnicą, że nie powinny nosić bardzo ciemnych szkieł.


Pomimo ze uszkodzenie oczu przez promieniowanie UV jest dobrze udokumentowane to wiedza ludzi na ten temat jest nadal niska w porównaniu z wiedzą na temat ochrony skóry. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz